Po raz drugi w historii Północno-Wschodniego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych udało się nam zorganizować szkolenie poza polskimi granicami i to podobnie jak poprzednie szkolenie w Druskiennikach odbyło się ono na Litwie, ale tym razem w stołecznym Wilnie. Udało nam się połączyć część merytoryczno-szkoleniową z bogatym programem zwiedzania Wilna i Trok oraz równie bogatym programem rozrywkowo-integracyjnym. Wygodny hotel zlokalizowany na obrzeżach miasta zapewnił nam z jednej strony dobrą bazę do przeprowadzenia szkolenia, a z drugiej możliwość łatwego dostępu do turystycznych atrakcji.
Zamysłem części szkoleniowej o charakterze warsztatowym było nie tylko przekazanie wniosków i doświadczeń prowadzącego szkolenie z pracy w komisjach opiniujących operaty szacunkowe, ale również wywołanie swobodnej dyskusji uczestników szkolenia na temat bieżących problemów warsztatowych występujących w codziennej pracy rzeczoznawców majątkowych, w tym również nowych wyzwań wynikających z nowego rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości. W naszym, być może subiektywnym odczuciu, zamysł ten udało się zrealizować.
Ciekawym i inspirującym akcentem szkolenia był wykład zaproszonego gościa Pani prof. Juratė Šliogerienė z Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina. Prelekcja dotyczyła między innymi podstaw prawnych działalności zawodowej w zakresie wyceny nieruchomości oraz metodologii. Bardzo interesującym akcentem był litewski system katastralny oraz masowa wycena nieruchomości, a także planowane od 2026 r. stworzenie Izby Zawodowej Rzeczoznawców majątkowych – co stanowi w chwili obecnej przedmiot debat w naszym środowisku. Ponadto dowiedzieliśmy się, iż na Litwie istnieją trzy rodzaje kwalifikacji: rzeczoznawca ekspert, rzeczoznawca majątkowy oraz asystent rzeczoznawcy. Wykład Pani Profesor był niezwykle pouczający i merytoryczny, a przekazana wiedza pozwoli nam lepiej zrozumieć specyfikę litewskiego rynku nieruchomości oraz poszerzyć nasze kompetencje w zakresie porównań międzynarodowych.
Po zakończeniu części szkoleniowej, w sobotnie popołudnie zwiedziliśmy wileńskie „perełki” od cmentarza na Rossie, przez kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu, katedrę, kościoły i zaułki Starego Miasta, miejsca związane z naszymi Wieszczami, aż po Ostrą Bramę. Zwiedzanie zakończyliśmy kolacją w Domu Kultury Polskiej, gdzie przy sąsiednim stole pięknie podśpiewywał nam wileński zespół ludowy „Ojcowizna”. Później, zgodnie z zaplanowanym programem szkolenia, była długa imprezowa noc w lokalach i klubach tętniącej życiem wileńskiej Starówki, a co się tam działo niech już pozostanie w Wilnie…
W niedzielę zwiedziliśmy zamek na jeziorze w Trokach i po obiedzie w tradycyjnej karczmie z obowiązkowymi cepelinami wróciliśmy pełni wrażeń i pomysłów na przyszłość do Białegostoku. Wszystkie cele szkoleniowe i integracyjne zostały osiągnięte, a w uzupełnieniu powyższej relacji zamieszczamy galerię zdjęć.
Bogdan Ratasiewicz – Prezes
Jan Wojczulis – Członek Zarządu
